Zoo w Warnie

Opublikowane przez dnia Grudzień 16, 2014 w kategorii Warna | Komentowanie nie jest możliwe

Zoo w Warnie

Jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc dla turystów, jak i mieszkańców Warny, w okresie letnim jest ogród zoologiczny. Zwiedzający mogą oglądać zwierzęta i ptaki w środowisku naturalnym i zobaczyć niektóre rzadkie gatunki chronione, których nie można zobaczyć w innych bułgarskich ogrodach zoologicznych.

Potrzeba budowy zoo pojawiła się na początku lat 50-tych ubiegłego wieku. Budynek zoo powstał w 1956 roku, a pierwszym mieszkańcem nowego zoo został niedźwiedź Maxim. Był prezentem od marynarzy stacjonujących na okrętach dywizjonu Morza Czarnego. Niedźwiedź został przykuty do drzewa i dopiero w 1958 roku został ukończony dla niego wybieg. Dziś kwatera niedźwiedzi jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc w zoo – jest to duży obszar z wysokimi skałami, gdzie niedźwiedzie wspinają się i bawią między krzakami – jest to miejsce stworzone na podobieństwo ich naturalnego środowiska.

Po niedźwiedziu Maximie, wiele różnych zwierząt i ptaków było dostarczanych przez lokalne stowarzyszenie łowieckie, a także z wielu krajów na całym świecie. Małpy z Indii i inne egzotyczne okazy znalazły swój nowy dom w warneńskim zoo, który obecnie posiada powierzchnię 6 hektarów.

Na dzień dzisiejszy zoo posiada 72 różne gatunki zwierząt i ptaków, wśród których jest struś, pantera, lamy, wielbłąd, lwy, tygrys, różowy pelikan, paw itp. Zoo posiada dobrą bazę dla ptaków wodnych. Zwiedzający mogą obejrzeć naturalne zachowanie ptaków, gdy pływają lub zanurzają się w trzech kaskadowych jeziorach. Zoo ma pod opieką 17 chronionych gatunków zwierząt znajdujących się w Czerwonej Księdze Bułgarii. Wśród najbardziej „renomowanych” mieszkańców jest kilka czarnych łabędzi, które są jedynymi tego rodzaju w Bułgarii. Dzieci i dorosłych przyciąga także para kangurów, która przybyła tu pod koniec 2007 r.

Warneńskie Zoo znajduje się w Parku Nadmorskim – ulubionym miejscu spacerów i wypoczynku miejscowej ludności. Położony w pobliżu dużego pomnika poległych żołnierzy w wojnie rosyjsko-tureckiej, zoo oddalone jest zaledwie 10 minut spacerem od głównej plaży i centrum miasta. Zoo zostało oficjalnie otwarte w 1961 roku.

Zoo otwarte jest dla zwiedzających codziennie od 8.00 – 20.00 w okresie letnim, a w okresie zimowym od 9.00 – 17.00.